Zamachy samobójcze dzieci i młodzieży w 2023 roku

Zamachy samobójcze dzieci i młodzieży w 2023 roku

Zatrważające statystyki publikujemy jako pierwsi w Polsce. Artykuł aktualizowany na bieżąco.

Zatrważające statystyki publikujemy jako pierwsi w Polsce. Artykuł aktualizowany na bieżąco.

2139 – tyle prób samobójczych zarejestrowała Policja w ubiegłym roku w grupach wiekowych do 18 roku życia w 14 województwach. Aż 145 z nich zakończyło się zgonem. Te zatrważające dane publikujemy jako pierwsi w Polsce w artykule aktualizowanym na bieżąco – dowiedz się, jak wyglądały te dramatyczne statystyki w każdym z województw.

W dniu 4 stycznia 2024 r. wysłaliśmy wnioski o udostępnienie informacji publicznej do wszystkich Komend Wojewódzkich Policji, Komendy Stołecznej Policji oraz do Komendy Głównej Policji. Dane wstępne opracowane zostały na podstawie odpowiedzi instytucji do wyżej wymienionych pism. Następnie na podstawie danych statystycznych otrzymanych od Komendy Głównej Policji możemy zaprezentować ostateczne liczby dotyczące zamachów samobójczych podjętych w 2023 roku.

W minionym roku podjętych zostało aż 2139 zamachów samobójczych w grupach wiekowych do 18 roku życia. Najwięcej – w województwie pomorskim, bo aż 405. Z kolei w samej Warszawie podjętych zostało 65 prób odebrania sobie życia. To ponad trzy razy więcej niż w całym województwie opolskim. Wszystkie dane można odnaleźć na interaktywnej mapie.

Aż 145 zamachów samobójczych w grupach wiekowych do 18 roku życia zakończyło się zgonem. Najwięcej, bo aż 19 w województwie mazowieckim – w tym aż 7 w samej Warszawie. Wszystkie dane można odnaleźć na interaktywnej mapie.

Warto dodać, że 85 zamachów samobójczych dokonały dzieci w grupie wiekowej 7-12 lat – aż 7 z nich zakończyło się zgonem.

Nie zapominamy o lokalnych społecznościach!

Serce naszej kampanii znajduje się w Tarnobrzegu – z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej wystąpiliśmy także do Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu w dniu 10.01.2024. Na terenie miasta Tarnobrzega podjęto 2 zamachy samobójcze w grupach wiekowych do 18 roku życia. Na szczęście, żaden z nich nie zakończył się tragicznie.

O autorach

Miło Cię widzieć to innowacyjna kampania społeczna, mająca na celu edukację na temat znaczenia zdrowia psychicznego wśród młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i opiekunów. Projekt powstaje we współpracy ekspertami z dziedziny psychologii, psychiatrii czy edukacji, ale także z młodzieżowymi liderami, współpracującymi z organizacjami pozarządowymi, szkołami i społecznościami lokalnymi. Stawiamy na liczne działania edukacyjne, aby zbudować zdrowsze i bardziej empatyczne środowisko dla młodzieży.

Wesprzyj nasze działania – kliknij tutaj.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu ze strony internetowej. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.