Więcej niż tysiąc słów

Więcej niż tysiąc słów

Czym jest wdzięczność i dlaczego to takie ważne?

Czym jest wdzięczność i dlaczego to takie ważne?

Wdzięczność jest terminem, który można rozpatrywać na wiele sposobów: jako emocja, styl życia, nastrój, forma społecznego wzmocnienia. Trudno właściwie znaleźć jedno źródło tego stanu, bo wpływają na nie różne uwarunkowania środowiskowe. A co na ten temat mówi psychologia? 

Zaskakująco złożona definicja

Wdzięczność można nazwać rozpoznaniem przez jednostkę otrzymania jakiegoś dobra na skutek życzliwości innych ludzi. W pewnym sensie jest to emocja będąca mieszaniną podziwu i radości, które wynikają z uznania działań osoby obdarowującej jako osobiście korzystnych. Z drugiej strony, odczuwanie wdzięczności wymaga również umiejętności rozpoznawania empatii — gdy otrzymujemy coś od bliskich, dostrzegamy wkład i wysiłek, jaki włożyli by nam to przekazać. 

Ale to nie wszystko, bo naukowcy doszli do wniosku, że wdzięczność jest czymś dużo głębszym i pełni istotną rolę w odczuwaniu szczęścia oraz może dokonywać bardzo ważnych zmian w ludzkim życiu.

Wdzięczność jako emocja 

Aby wdzięczność mogła być nazwana emocją musi spełniać pewne warunki: 

– powinna być wywoływana przez na swój sposób wyjątkowe bodźce zewnętrzne, 

– musi wiązać się ze specyficznym rozpoznaniem tych bodźców, a co za tym idzie — wzbudzać pewne inne, pozytywne emocje o różnej intensywności 

– powinna wywoływać pewne zmiany fizjologiczne (np. poczucie „podniesienia na duchu”, „ciepła w sercu) oraz motywacyjne i poznawcze. 

Dlaczego to czujemy? 

Wdzięczność to emocja na swój sposób dosyć specyficzna, często trudna do zdefiniowania. Ale tak właściwie czemu, jako ludzie, jesteśmy w nią wyposażeni? Prawdopodobnie dlatego, że spełnia ona jakieś ważne ewolucyjnie funkcje. Przede wszystkim ma ona ogromny wpływ na relacje międzyludzkie, a w końcu jesteśmy zwierzątkami stadnymi — potrzebujemy siebie nawzajem, by przetrwać. Zatem przyjemne odczucia, jakie niesie wdzięczność (chociażby wcześniej wspomniane uczucie „ciepła na sercu”) mają na celu „pokazywać nam”, kto jest względem nas  życzliwy, komu na nas zależy i do kogo możemy się zwrócić z problemami, w chwilach słabości. To znacznie wzmacnia naszą więź z taką osobą oraz sprawia, że jesteśmy gotowi odwdzięczyć się tej osobie za jej życzliwość wobec nas. 

Jak widzicie, wdzięczność to coś więcej, niż może się nam wydawać. Ma ona ogromny wpływ na postrzeganie przez nas rzeczywistości oraz otaczających nas ludzi, ale również spełnia istotną społecznie rolę — wpływa na międzyludzką bliskość.

A Ty za co jesteś wdzięczn*? 🙂 

W imieniu całego zespołu merytorycznego chciałam wyrazić wobec Was, drodzy Czytelnicy i Czytelniczki, ogromną wdzięczność. Dziękujemy za to, że z nami byliście przez te cztery miesiące i mamy nadzieję, że zostaniecie z nami na dłużej — bo jeszcze się spotkamy. 

Wielkie dzięki! <3
Maria, Zuza, Grzesiu

Źródła 

  • Anna Tylikowska, „Pozytywna psychologia wdzięczności”

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu ze strony internetowej. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.