Dzisiejsza młodzież jest bezsprzecznie przeciążona różnego rodzaju negatywnymi bodźcami – aż u 73% dzieci występują objawy „wypalenia uczniowskiego” – wyrażanego przez spadek motywacji, odczuwanie długotrwałego stresu i spadek samooceny. Liczne badania dowodzą, że osoby młode mają większe skłonności do uzależnień – wiąże się to z mniejszym rozwinięciem płatów czołowych, które odpowiadają za podejmowanie racjonalnych decyzji. Niestety niełatwe życie nastolatka wpływa na to, czy sięgnie on/ona po używki…
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie należy rozumieć jako nabyty stan zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym albo stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania określonej psychoaktywnej substancji chemicznej.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje uzależnień:
- Behawioralne, charakteryzują się utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności w celu uzyskania przyjemności, euforii, ulgi czy uczucia zaspokojenia.
- Fizjologiczne, stanowią wynik biologicznego przystosowania układu nerwowego do obecności pewnej substancji psychoaktywnej. Próba zerwania z nimi oznacza wystąpienie zespołu abstynencyjnego odczuwanego jako szereg dolegliwości fizycznych (np. bóle,biegunka, uczucie zimna, drgawki, wymioty). Leczenie musi zacząć się od detoksykacji, czyli odtrucia.
- Społeczne, czyli najczęściej spotykane uzależnienie wśród młodzieży oraz osób młodych. Ten typ uzależnienia wiążę się z wykorzystaniem środków psychoaktywnych i toksycznych w wyniku panującej mody bądź w określonych grupach społecznych.
Leczenie zniewolenia umysłu
Uzależnieniem mogą być zarówno substancje psychoaktywne, jak i czynności wykonywane kompulsywnie. Bardzo duży wpływ na wybór środka uzależniającego ma jego dostępność, a także aktualna moda. Jakiekolwiek uzależnienie jest wbrew pozorom niebezpieczną chorobą powoli wyniszczającą zarówno umysł jak i ciało młodego człowieka. To właśnie dlatego należy działać – uzależnienia można leczyć!
W zależności od rodzaju uzależnienia konieczne są odpowiednie działania. Często proces odzyskiwania kontroli nad swoim życiem jest procesem wspomaganym terapią. W czasie programu odwykowego organizm jest oczyszczany z nagromadzonych toksyn. Wraz z upływem czasu człowiek przestaje powtarzać zachowania, które doprowadziły do uzależnienia. Podczas terapii wraz z pomocą specjalistów podejmowana jest praca nad nawykami oraz mechanizmami działania organizmu. Zwykle stosuje się w pełni indywidualny program leczenia dostosowany do możliwości osoby uzależnionej.
W procesie walki z nałogiem najważniejszym krokiem jest to, aby poprosić drugiego człowieka o pomoc. Należy dać sobie szansę na zwalczenie choroby nękającej umysł i ciało!
Co mówi statystyka?
Według raportu Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii przeprowadzonego w 2019 roku to właśnie napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Przynajmniej raz w ciągu całego swojego życia piło 80,0% uczniów w wieku 15-16 lat i 92,8% uczniów z grupy 17-18 lat. Picie napojów alkoholowych jest na tyle rozpowszechnione, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 46,7% piętnasto-szesnastolatków i 76,1% siedemnasto-osiemnastolatków. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród całej młodzieży jest piwo, a najmniej – wino. Wysoki odsetek osób w przeprowadzonych badanych przyznaje się do przekraczania progu nietrzeźwości. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, chociaż raz upiło się 11,3% uczniów z młodszej grupy i 18,8% ze starszej grupy wiekowej. W czasie całego życia ani razu nie upiło się tylko 66,7% uczniów młodszych i 43,4% uczniów starszych.
Palenie tytoniu jest zachowaniem zdecydowanie mniej powszechnym. Chociaż raz w życiu paliło 49,9% gimnazjalistów i 65,5% uczniów ze starszej grupy. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem paliło 23,0% uczniów z grupy młodszej i 35,5% ze starszej. Palenie tytoniu jest obecnie podobnie rozpowszechnione wśród dziewcząt, jak wśród chłopców. Picie napojów alkoholowych jest nieznacznie bardziej rozpowszechnione wśród chłopców, niż wśród dziewcząt, chociaż niektóre wskaźniki picia są już obecnie takie same. Wszystkie te wskaźniki nieznacznie różnią się w zależności od miejsca w Polsce, jednakże oscylują wokół przedstawionych wartości.
Raport z pewnością daje do myślenia – nałóg zwykle rozwija się po cichu, bez wiedzy osób dorosłych. Co więcej często osoba uzależniająca się nie zdaje sobie sprawy z tego, że dotyka ją uzależnienie i sięga po używki nieumyślnie lub z przyzwyczajenia.
Niedostrzegane cierpienie
W przypadku uzależnień warto być uważnym i bacznie obserwować swoje otoczenie! Może się zdarzyć, że to właśnie ktoś z grona naszych przyjaciół czy znajomych będzie potrzebował wsparcia i pomocy w odejściu od nałogu. Niekiedy wystarczy powiedzieć do ważnej dla nas osoby „Miło cię widzieć” i zapytać co się dzieje. Nie odwracajmy wzroku, gdy zdarzy się sytuacja, w której możemy postarać się pomóc drugiemu człowiekowi! Zawsze istnieje nadzieja na odmienienie czyjegoś życia.
Źródła:
- Janusz Sierosławski „UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ RAPORT Z OGÓLNOPOLSKICH BADAŃ ANKIETOWYCH ZREALIZOWANYCH W 2019 R.”
- Klinika WANT
- Wikipedia
- mojapsychologia.pl
- pewnaterapia.pl
- Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii
- WOLMED
- Wyspa SOZO