Na temat samooceny napisano wiele książek, artykułów naukowych, wygłoszono niezliczoną ilość przemówień i wykładów, jednak cały czas jest to problematyczna sfera naszego życia. Często jesteśmy poddawani krytyce czy porównaniom, a mimo tego nie potrafimy w dalszym ciągu odróżnić konstruktywnych opinii na nasz temat od tych destruktywnych. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony właśnie samoocenie i związanych z tym pojęciem wątkom.
Czym jest samoocena?
Według Słownika Języka Polskiego samoocena to ocena samego siebie. Wynika z tego, że na samoocenę składa się tylko opinia wewnętrzna. Ja jednak twierdzę inaczej.
Moja opinia i stanowisko specjalistów jest zbliżone. Samoocena ma dwa źródła: wewnętrzne, czyli wspomniana ocena samego siebie na podstawie przebytych doświadczeń, a także zewnętrzne, czyli wszystkie opinie, osądy bodźce przychodzące z otoczenia. Te dwa elementy nie są równe sobie. Jest to zależne od osobowości człowieka.
Jeśli mamy do czynienia z osobą wrażliwą o słabszym poczuciu własnej wartości opinia zewnętrzna będzie dominowała nad tą wewnętrzną. Jeśli chodzi o osoby o większym poczuciu własnej wartości będzie dokładnie na odwrót.
Dlatego to co mówimy i robimy oraz w jaki sposób to przekazujemy ma tak duże znaczenie w dzisiejszym świecie.
Samoocena, a poczucie własnej wartości
Jak zapewne zauważyliście zastosowałam tu pojęcie poczucia własnej wartości, lecz nie użyłam tej definicji jako synonim słowa samoocena. Jak twierdzi Ewelina Adamczyk – autorka wielu książek oraz reportaży dot. dzieci i młodzieży kluczowe dla rozwoju jest odróżnienie tych dwóch pojęć.
Poczucie własnej wartości jest przekonaniem o swoim znaczeniu jako człowieka, niezależnie od posiadanych umiejętności i osiągnięć. Samoocena natomiast, jak nazwa wskazuje, jest oceną samego siebie w kontekście swoich predyspozycji, zalet czy wad, które są podkreślane podczas porównywania z innymi. Tak więc używanie zamiennie tych pojęć jest błędem, o którym warto mówić.
Samoocena, a życie w społeczeństwie
Samoocena pełni 3 ważne funkcje w naszym życiu:
- ochrona przed lękiem,
- zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
- wspomaganie realizacji celów.
Każda z tych funkcji, jest niezwykle istotna w funkcjonowaniu w społeczeństwie.
Ich siła i rodzaj zależy od naszej samooceny. W takim razie, jeśli jest ona tak istotna to w jaki sposób należy ją wspomagać, budować?
5 kroków do dobrej samooceny
Teraz poproszę Cię, abyś odpowiedział* na kilka pytań przygotowanych przeze mnie. Poznasz w ten sposób wysokość swojej samooceny i będziesz wiedział* nad czym należy popracować.
- Poznaj siebie
Kim jesteś? Co Cię ukształtowało? Jakie doświadczenia sprawiły, że jesteś w tym miejscu? - Zadbaj o siebie
Czy dbasz o siebie pod względem emocjonalnym i fizycznym? - Szanuj siebie
Czy umiesz zagospodarować czas dla siebie? Czy jesteś asertywn*? Czy umiesz sobie wybaczyć? - Zaakceptuj siebie
Czy jesteś dla siebie dobr*? Czy umiesz zaakceptować to jaki masz charakter, wygląd, myśli? - Pokochaj siebie
Czy kochasz siebie, właśnie takim, jakim człowiekiem jesteś?
We współczesnym świecie, gdzie media społecznościowe odgrywają ogromną rolę w naszych życiach, warto spróbować się od tego odciąć i dać samemu sobie trochę więcej czułości i zrozumienia.
Źródła
- Avigon
- Anna Turowska – ,,Znaczenie samooceny w funkcjonowaniu społecznym – na przykładzie młodzieży maturalnej’’