Pokochaj siebie!

Pokochaj siebie!

Czy samoocena to to samo co poczucie własnej wartości?

Czy samoocena to to samo co poczucie własnej wartości?

Na temat samooceny napisano wiele książek, artykułów naukowych, wygłoszono niezliczoną ilość przemówień i wykładów, jednak cały czas jest to problematyczna sfera naszego życia. Często jesteśmy poddawani krytyce czy porównaniom, a mimo tego nie potrafimy w dalszym ciągu odróżnić konstruktywnych opinii na nasz temat od tych destruktywnych. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony właśnie samoocenie i związanych z tym pojęciem wątkom.

Czym jest samoocena?

Według Słownika Języka Polskiego samoocena to ocena samego siebie. Wynika z tego, że na samoocenę składa się tylko opinia wewnętrzna. Ja jednak twierdzę inaczej.

Moja opinia i stanowisko specjalistów jest zbliżone. Samoocena ma dwa źródła: wewnętrzne, czyli wspomniana ocena samego siebie na podstawie przebytych doświadczeń, a także zewnętrzne, czyli wszystkie opinie, osądy bodźce przychodzące z otoczenia. Te dwa elementy nie są równe sobie. Jest to zależne od osobowości człowieka.

Jeśli mamy do czynienia z osobą wrażliwą o słabszym poczuciu własnej wartości opinia zewnętrzna będzie dominowała nad tą wewnętrzną. Jeśli chodzi o osoby o większym poczuciu własnej wartości będzie dokładnie na odwrót. 

Dlatego to co mówimy i robimy oraz w jaki sposób to przekazujemy ma tak duże znaczenie w dzisiejszym świecie.

Samoocena, a poczucie własnej wartości

Jak zapewne zauważyliście zastosowałam tu pojęcie poczucia własnej wartości, lecz nie użyłam tej definicji jako synonim słowa samoocena. Jak twierdzi Ewelina Adamczyk – autorka wielu książek oraz reportaży dot. dzieci i młodzieży kluczowe dla rozwoju jest odróżnienie tych dwóch pojęć.

Poczucie własnej wartości jest przekonaniem o swoim znaczeniu jako człowieka, niezależnie od posiadanych umiejętności i osiągnięć. Samoocena natomiast, jak nazwa wskazuje, jest oceną samego siebie w kontekście swoich predyspozycji, zalet czy wad, które są podkreślane podczas porównywania z innymi. Tak więc używanie zamiennie tych pojęć jest błędem, o którym warto mówić.

Grupa szczęśliwych ludzi stojących na świeżym powietrzu

Samoocena, a życie w społeczeństwie

Samoocena pełni 3 ważne funkcje w naszym życiu:

 • ochrona przed lękiem,
 • zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
 • wspomaganie realizacji celów.

Każda z tych funkcji, jest niezwykle istotna w funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Ich siła i rodzaj zależy od naszej samooceny. W takim razie, jeśli jest ona tak istotna to w jaki sposób należy ją wspomagać, budować?

5 kroków do dobrej samooceny

Teraz poproszę Cię, abyś odpowiedział* na kilka pytań przygotowanych przeze mnie. Poznasz w ten sposób wysokość swojej samooceny i będziesz wiedział* nad czym należy popracować.

 1. Poznaj siebie
  Kim jesteś? Co Cię ukształtowało? Jakie doświadczenia sprawiły, że jesteś w tym miejscu?
 2. Zadbaj o siebie
  Czy dbasz o siebie pod względem emocjonalnym i fizycznym?
 3. Szanuj siebie
  Czy umiesz zagospodarować czas dla siebie? Czy jesteś asertywn*? Czy umiesz sobie wybaczyć?
 4. Zaakceptuj siebie
  Czy jesteś dla siebie dobr*? Czy umiesz zaakceptować to jaki masz charakter, wygląd, myśli?
 5. Pokochaj siebie
  Czy kochasz siebie, właśnie takim, jakim człowiekiem jesteś?

We współczesnym świecie, gdzie media społecznościowe odgrywają ogromną rolę w naszych życiach, warto spróbować się od tego odciąć i dać samemu sobie trochę więcej czułości i zrozumienia.

Źródła

 • Avigon
 • Anna Turowska – ,,Znaczenie samooceny w funkcjonowaniu społecznym – na przykładzie młodzieży maturalnej’’

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu ze strony internetowej. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.