„Kevin sam w domu” to nie komedia

„Kevin sam w domu” to nie komedia

O samotności, która staje się coraz większym problemem w XXI wieku

O samotności, która staje się coraz większym problemem w XXI wieku

Zdaje się, że po pandemii i związanej z nią kwarantannie, samotność jest tematem, który mniej nas szokuje czy zasmuca niż kiedyś. Natomiast zjawisko to powinno nas niepokoić. Dlaczego? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Jak definiować samotność?

Miejmy na uwadze, że nie jest to sytuacja, w której zwyczajnie jesteśmy sami ze sobą. Samotność to coś więcej — trudny stan emocjonalny, poczucie wyobcowania, niechciane ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, cierpienie.

Wyróżniamy różne formy samotności.

  • Emocjonalna – stan, w którym odczuwa się brak więzi z bliskimi.
  • Społeczna – brak poczucia przynależności do wspólnoty, satysfakcjonujących kontaktów z rówieśnikami, rodziną czy sąsiadami.
  • Egzystencjalna – poczucie bezsensu w życiu.

Kolejnym ważnym aspektem jest relacja między samotnością a problemami natury psychicznej. Z jednej strony izolowanie się od świata często jest symptomem choroby. Z drugiej zaś, pewne stereotypy i uprzedzenia panujące w społeczeństwie sprzyjają odtrącaniu osób w kryzysie zdrowia psychicznego od grupy. Jeśli chory trafi do szpitala to często jest odseparowany od społeczności, po wyjściu z niego trudno jest te więzi odnowić. Tworzy się błędne koło — pobyt na oddziale prowadzi do samotności a ta utrudnia zdrowienie.

Zdjęcie samotnego mężczyzny stojącego przed zbiornikiem wodnym w czasie wieczoru

Czynnikiem ryzyka powodującym samotność wśród osób młodych najczęściej jest wyprowadzka z domu rodzinnego na studia. Według badań ok. 30% młodzieży będącej na pierwszym roku studiów ma objawy wskazujące na chorobę psychiczną — najczęściej depresję lub zaburzenia lękowe. Przyczyną jest zmiana środowiska, inne zasady panujące w nowym miejscu, a zatem poczucie wyobcowania.

Nasze społeczeństwo się starzeje, co sprawia, że grupą najbardziej dotkniętą problemem samotności są właśnie seniorzy. Wpływa na to śmierć przyjaciół, co powoduje stopniowe ograniczanie więzi, a sam proces żałoby bywa przewlekły i szczególnie przykry. Wszelkie ograniczenia wynikające z coraz gorszego zdrowia również odgrywają ogromną rolę — np. pogorszenie słuchu znacznie utrudnia utrzymywanie kontaktów z ludźmi.

Osamotnieni seniorzy nie cieszą się dobrym zdrowiem. Według badań częściej zapadają na poważne i zaawansowane choroby i szybciej umierają.

Osoby starsze często zamieszkują uboższe dzielnice miast albo wsie, co, w połączeniu z ograniczoną mobilnością wynikającą z wieku, znacznie utrudnia im dostęp do placówek świadczących różne formy opieki — medycznej, społecznej.

Seniorzy również napotykają trudności w funkcjonowaniu w rodzinie. Mogłoby się wydawać, że osoby, które mają dzieci będą mniej narażone na poczucie osamotnienia, natomiast realia wskazują na sytuację odwrotną. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że taka osoba żyje wśród ludzi ale nikt nie jest jej bliski emocjonalnie. Wyobcowanie to potęguje się przez rozwój technologii, za którą seniorzy często nie nadążają co izoluje ich od dzieci czy wnucząt.

Świąteczna samotność

W naszych kręgach kulturowych okres świąt Bożego Narodzenia to czas, wokół którego kreuje się otoczkę wspaniałych chwil przeżywanych z rodziną. Idea sama w sobie jest piękna i pewnie część osób rzeczywiście to w ten sposób odczuwa, natomiast nie każdy ma z kim świętować, co szczególnie pogłębia poczucie osamotnienia.

Co mogę zrobić?

Dobrym sposobem na okazanie solidarności jest pomoc organizacjom wspierającym osoby w kryzysie — świetnym przykładem jest Szlachetna Paczka albo Święty Mikołaj dla Seniorów.

Jeśli znacie osoby, które podejrzewacie o życie w poczuciu osamotnienia — po prostu ich odwiedźcie, zadzwońcie, poświęćcie im chwilę.  Dajcie im przestrzeń do powiedzenia, co im leży na sercu. Po prostu słuchajcie.

Źródła

  • Maria Libura, „Samotność zabija”
  • Małgorzata Fopka-Kowalczyk „Samotność osób starszych i czynniki ją warunkujące” 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu ze strony internetowej. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.