Gdańsk, 16.11.2023
Paulina Filipowicz
Psycholożka w imieniu koalicji
“TAK dla prewencji suicydalnej!”
porozmawiajmy@szczerasfera.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
ul. Gottlieba Daimlera 2
02-460 Warszawa
Oświadczenie
My, osoby aktywistyczne oraz zrzeszone w organizacjach tworzących koalicję “TAK dla prewencji suicydalnej!” zaniepokojeni sytuacją alarmowaliśmy o szkodliwości słowa “kys” w finałowej dwudziestce plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Dziękujemy organizatorom konkursu za podjęcie decyzji o usunięciu powyższego wyrażenia z finałowej dwudziestki.
Zmagamy się z ogromną falą prób samobójczych wśród młodych osób. W 2022 roku padł ponowny rekord liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Ponad 2000 osób do 18. roku życia podjęło próbę samobójczą w ubiegłym roku, a 150 z tych prób zakończyło się śmiercią.
Słowo “kys” (zgodnie z definicją podaną na stronie PWN) to skrótowiec od ang. kill yourself, czyli dosł. zabij się. Promowanie samobójstwa jako żartu lub obelgi jest nieetyczne, jak również niezgodne z regulaminem konkursu, który zakłada, iż nominowane słowa nie mogą nawoływać do przemocy oraz muszą być zgodne z prawem. Namawianie do samobójstwa jest niezgodne z prawem, a także jest formą przemocy. Używanie samobójstwa jako obelgi czy żartu jest niemoralnym działaniem, które według psychologów może pogłębiać problemy psychiczne i zwiększać ryzyko samobójstwa.
Paulina Filipowicz, psycholożka
Fundacja GrowSpace
Szczera Sfera
Fundacja diversityPL
Akcja Demokracja
Agata Kobylińska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds.dzieci i młodzieży
Kosma Kołodziej, dr nauk o zdrowiu
Stowarzyszenie Instytut Równości
Minerwa Wdzięczkowska, suicydolożka
Stowarzyszenie Do!Pamina Lab
Fundacja Neuroróżnorodni
Olsztyński Marsz Równości
Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom
No Pain In Your Brain
Miło Cię Widzieć
Nastoletni Azyl