Oświadczenie w sprawie plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Oświadczenie w sprawie plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Gdańsk, 16.11.2023

Paulina Filipowicz
Psycholożka w imieniu koalicji
“TAK dla prewencji suicydalnej!”
porozmawiajmy@szczerasfera.pl

Wydawnictwo Naukowe PWN SA
ul. Gottlieba Daimlera 2
02-460 Warszawa

Oświadczenie

My, osoby aktywistyczne oraz zrzeszone w organizacjach tworzących koalicję “TAK dla prewencji suicydalnej!” zaniepokojeni sytuacją alarmowaliśmy o szkodliwości słowa “kys” w finałowej dwudziestce plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Dziękujemy organizatorom konkursu za podjęcie decyzji o usunięciu powyższego wyrażenia z finałowej dwudziestki.

Zmagamy się z ogromną falą prób samobójczych wśród młodych osób. W 2022 roku padł ponowny rekord liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Ponad 2000 osób do 18. roku życia podjęło próbę samobójczą w ubiegłym roku, a 150 z tych prób zakończyło się śmiercią.

Słowo “kys” (zgodnie z definicją podaną na stronie PWN) to skrótowiec od ang. kill yourself, czyli dosł. zabij się. Promowanie samobójstwa jako żartu lub obelgi jest nieetyczne, jak również niezgodne z regulaminem konkursu, który zakłada, iż nominowane słowa nie mogą nawoływać do przemocy oraz muszą być zgodne z prawem. Namawianie do samobójstwa jest niezgodne z prawem, a także jest formą przemocy. Używanie samobójstwa jako obelgi czy żartu jest niemoralnym działaniem, które według psychologów może pogłębiać problemy psychiczne i zwiększać ryzyko samobójstwa.

Paulina Filipowicz, psycholożka
Fundacja GrowSpace
Szczera Sfera
Fundacja diversityPL
Akcja Demokracja
Agata Kobylińska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds.dzieci i młodzieży
Kosma Kołodziej, dr nauk o zdrowiu
Stowarzyszenie Instytut Równości
Minerwa Wdzięczkowska, suicydolożka
Stowarzyszenie Do!Pamina Lab
Fundacja Neuroróżnorodni
Olsztyński Marsz Równości
Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom
No Pain In Your Brain
Miło Cię Widzieć
Nastoletni Azyl

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu ze strony internetowej. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.