Czym jest miłość? Pytanie niezmiernie trudne, mimo że chodzi o coś, co przecież każdy z nas w jakiejś formie zna. Dla jednych jest źródłem wszystkiego, co nas otacza, inni uważają ją jedynie za jakiś element rzeczywistości, kolejni w ogóle negują jej istnienie. Właściwie zdaje się być czymś uniwersalnym i zupełnie subiektywnym jednocześnie, co czyni z niej zagadkę.
Miłość jest w sporej mierze kwestią psychologiczną, z tego powodu powstały badania naukowe, z których wynikają jej cechy charakterystyczne.
Składniki miłości
Badacze wyróżniają 3 „części składowe” tworzące miłość romantyczną. Każde z nich charakteryzują się własną dynamiką na różnych etapach związku.
Intymność
Czyli emocje i działania, wywołujące przywiązanie, bliskość, powodują powstanie wzajemnej zależności partnerów. Składają się na nią m.in.:
- Szacunek do partnera,
- Szczęście w obecności partnera i z jego powodu,
- Dbałość o dobro ukochanej osoby,
- Wzajemne zrozumienie,
- Przekonanie, że można liczyć na drugą osobę w potrzebie,
- Wspieranie emocjonalne siebie nawzajem,
- Wymiana prywatnych informacji.
Intymność rozwija się dosyć powoli, dzięki lepszemu poznawaniu się partnerów. Na początku związku nie do końca wiemy, co pomaga ukochanej osobie gdy ma gorszy dzień, z czasem (zazwyczaj dzięki metodzie prób i błędów), zauważamy, czego w danym momencie on/ona potrzebuje. Stan, w którym mamy u boku kogoś, kto doskonale wie, czego potrzebujemy i po prostu zna nas, jak nikt inny jest niezwykle kojący. Niestety konsekwencją stosowania tych samych metod jest rutyna, która potrafi skutecznie zabić emocje, jednak można pracować nad związkiem, by tak się nie stało.
Namiętność
To jest ten składnik miłości, który sprawia, że na początku relacji nosimy różowe okulary i zachowujemy się, jakbyśmy byli pod wpływem narkotyków. Cechuje się silnymi i często skrajnymi emocjami, takimi jak radość, zachwyt, pożądanie, zazdrość czy tęsknota. Namiętność sprawia, że chcemy być z drugim człowiekiem możliwie jak najbliżej, szukamy bliskości fizycznej, a gdy partnera/partnerki nie ma obok czujemy się zagubieni, wybrakowani.
Warto dodać, że jest ona bardzo nierealistyczna, bo wymusza postrzeganie drugiej osoby jako ideału (który przecież nie istnieje – jesteśmy tylko ludźmi) oraz gwałtowna; bardzo szybko się rozwija po czym umiera śmiercią naturalną, wzbudzającą raczej negatywne emocje.
Zobowiązanie
Składają się na nie świadome decyzje, myśli oraz działania, które mają na celu podtrzymywanie relacji mimo różnych przeszkód oraz przekształcanie jej w trwały związek. Można powiedzieć, że jest najbardziej stałym elementem miłości.
Na trwałość zobowiązania wpływa dodatni bilans zysków i strat (czyli ile dajemy od siebie vs ile dostajemy od drugiej osoby), widzenie sensu trwania w relacji oraz bariery formalne (czyli małżeństwo) i nieformalne – własne wartości, opinie bliskich.
Niezależnie od tego, czy jesteście w związku, z okazji Walentynek życzymy Wam dużo miłości, zrozumienia, szacunku do siebie nawzajem, cierpliwości i empatii. Kochajcie się!
xoxo,
team Miło Cię widzieć <3
Źródła:
- Bogdan Wojciszke, „Psychologia miłości”